Aktualita: Na Luciu

Dátum zverejnenia: 14. 12. 2020

" Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.”

Dnes už asi málokto vie, že na Katarínu sa začínalo zvláštne magické obdobie, ktoré trvalo až do Vianoc. Toto obdobie sa nazývalo Stridžie dni. Noci boli stále dlhšie a dni stále kratšie.

Významným dňom tohto obdobia bol 13. december – sviatok sv. Lucie, kedy si ľudia mysleli, že je najdlhšia noc a práve vtedy majú zlé sily najväčšiu moc. V minulosti tento sviatok sprevádzali rôzne zvyky a tradície. V predvečer Lucie ľudia jedávali cesnak, aby ich uchránil pred zlom, na Luciu sa nesmelo vpustiť do domu cudziu ženu, nesmelo sa nič dávať a ani požičiavať, dievčatá oblečené v bielych plachtách s pomúčenou tvárou chodili od domu k domu a vymetaním kútov vyháňali z domov strašidlá, zlých duchov, temné sily, choroby a trápenie. Chlapci robili hrmot a buchot, aby sa zlé sily vyhli ich dedine.

V našej ZŠ sme sa rozhodli, že si z tohto sviatku urobíme tradíciu. Tak ako minulý rok, aj tento rok si deti z 1.A a 3.A pripravili pre svojich kamarátov malé prekvapenie. Dievčatá i chlapci sa prezliekli za Lucie a bosorky, aby povymetali všetky kúty školy. Veríme, že vymietli poriadne a všetky choroby už od nového roka vymiznú.
Mgr. Klimeková