Aktualita: Zdravé desiate

Dátum zverejnenia: 28. 11. 2020
Vždy sa snažíme nájsť spôsob, ako motivovať žiakov. V tomto prípade sme do našej mesačnej súťaže zapojili aj rodičov. Súťaž sa volala „Mami, pripravme si spolu desiatu.“ Hlavným cieľom súťaže bolo zmeniť stravovacie návyky našich žiakov prostredníctvom doma pripravenej desiatej a znížiť tak podiel kúpených, menej zdravých produktov. Do súťaže sa mohol zapojiť každý žiak/žiačka našej školy a podmienkou bolo, aby každé ráno poverenej osobe oznámili, akú desiatu si v daný deň priniesli. Počítali sa obložené chlebíky, rožky, zelenina a ovocie ako príloha, ale aj chlebíky vo vajíčku, pečené posúchy a iné doma pripravené desiate.

V poslednom čase si žiaci začali nosiť rôzne kupované pizze, sladkosti, dokonca sladené nápoje. Bod navyše získal ten, kto mal k desiatej priložený teplý čaj alebo jablko. Príprava takejto desiatej nikomu nezaberie veľa času, nie je to zložitý proces. Skôr naopak, je to aktivita, ktorú môžu robiť deti so svojimi rodičmi.

Do súťaže sa zapojilo až 23 detí, čo považujem za vynikajúci začiatok veľmi podstatnej zmeny. Víťazkou sa stala, Veronka, žiačka 2. A triedy. Na druhom a treťom mieste s rovnakým počtom bodov skončili Klaudia z 3. A triedy a druháčka Andrejka. Od začiatku žiaci a ich rodičia vedeli, že víťazná dvojica (dieťa plus maminka/ocko) získa tortu. Zdravú, doma upečenú. No po návrhu Veronkinej maminky som nakoniec tortu rozdelila tak, že polovicu dostala Veronka a dve štvrtiny ďalšie dve súťažiace (a zároveň mi tak umožnila vopred si pripraviť pomôcku na učenie častí celkov, zlomkov).

A jednu veľkú súťaž máme úspešne za sebou. Ďalšia už je tesne pre koncom, ale o tom až nabudúce.

M. Podolinská