Aktualita: Kremnická mincovňa

Dátum zverejnenia: 21. 05. 2019
Dňa 20 . mája sa výber žiakov z 1.A, 2.A, 3.A a 4.A triedy ZŠ MDL zúčastnilo pod vedením pedagogického dozoru Mgr. Klementíny Klimekovej a Mgr. Kataríny Makróczyovej exkurzie v mincovni v meste Kremnica. Žiaci sa o 7.15 hodine zhromaždili v 3.A triede, kde boli poučení o BOZ počas výletu. O ôsmej hodine autobus vyrazil z pred budovy školy. Prvým miestom, ktoré sme navštívili bola Kremnica a konkrétne mincovňa v Kremnici. Po príchode do mincovne púšťajú návštevníkom krátke video o výrobe mincí. Vo videu sa dozviete, že mincovňa v Kremnici bola založená 17. novembra 1328 a jej zakladateľom sa stal uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou. Vďaka tomu patrí mincovňa v Kremnici medzi najstaršie podniky s nepretržitou prevádzkou v celej Európe. Mincovňa od svojho vzniku vyrábala veľké množstvo platidiel pre rôznych panovníkov a krajiny po celom svete. Prehliadku robil mladý muž, ktorý bol veľmi milý a dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí. Srdcom každej mincovne je raziareň, kde sa realizuje náročný proces spracúvania mincových zliatin a razba mincí. Stará raziareň vznikla pri generálnej prestavbe mincovne v rokoch 1881 – 1889. Je to unikátne zachovaný priestor s časťou historického zariadenia. Žiaci si pozreli tieto priestory, v ktorých sú ešte dodnes funkčné historické stroje značky Vulkan. Pracovník mincovne ukázal žiakom ako tieto stroje pracujú. Dodnes sa tu razia napríklad odznaky, medaily, štítky, plátky aj toliare. Videli sme trezor, ktorý váži 3,5 tony. Keď ho niekto vypáči, trezor sa uzamkne. Slúžil na uschovávanie platidiel. Zaujímavosťou boli aj redukčný stroj, pantograf, kľukový lis a schuler. Expozícia prechádza aj časťami novej raziarne, kde sa razia mince nielen pre našu krajinu, ale aj pre viac ako 60 krajín celého sveta, takže sme mali možnosť vidieť razenie 1 centov a aj ich následné balenie. Nová raziareň bola dokončená v roku 1984. V závere roka 2008 vyrazila Mincovňa Kremnica aj nové slovenské euro mince. Žiakov zaujala história razenia mincí aj ich súčasná výroba v raziarniach historicky najstaršej – Kremnickej mincovni. Mali sme možnosť pozrieť si tento slovenský historický skvost s odborným výkladom a ako bonus nám na pamiatku zostala minca, ktorá slúžila zároveň aj ako vstupenka.
Po skončení exkurzie v mincovni sme sa autobusom presunuli do Zvolena, kde mali žiaci krátky rozchod do Tesca. Do školy sme sa vrátili plný nových zaujímavých informácií a dojmov.
Mgr. Klimeková

Hodnotenie žiakov

30. 04. 2020 - Vedenie ZŠ Muránska Dlhá Lúka oznamuje rodičom a žiakom, že pedagogická rada rozhodla o hodnotení žiakov na konci školsk...  >> čítaj viac

Výberové konanie na miesto riaditeľa/riaditeľky