Aktualita: Záložka do knihy spája školy 2015

Dátum zverejnenia: 27. 10. 2015
Pravidelnou súčasťou začiatku školského roka býva v našej škole registrácia do česko-slovenského projektu, ktorý každoročne vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Národné pedagogické múzeum a knižnica J. A. Komenského v Prahe. Pre nás a našich žiakov to nie je len ďalšia výtvarná súťaž. Je to možnosť spoznať niečo nové, či už knihy, príbehy, postavy alebo partnerskú školu. My sme mali šťastie na našu „starú“ Základnú školu, Velichovky, takže vzájomné predstavovanie sa nebolo nutné. Obe školy sme si našli o tej druhej to, čo máme nové, aké úspechy sme dosiahli a ako sa nám v priebehu roka darilo.
Múdrosť je ukrytá v knihách vždy. Ponaučenie nájde čitateľ v každom príbehu, v každej rozprávke. Umenie učiteľa spočíva v tom, ako ten príbeh podá aj tým, ktorí si ho ešte nevedia prečítať. Vo výbere príbehov pre tých, ktorí to zvládnu sami. Výnimočnosť žiakov spočíva v schopnosti príbeh správne prežiť a precítiť a objaviť v ňom s malou pomocou učiteľa ukrytú múdrosť.
Nestarnúce, no vždy aktuálne príbehy o Danke a Janke, Rozprávky a psíčkovi a mačičke, Príbehy o krtkovi...tie sme si zvolili ako podklady k aktuálnemu ročníku. A čo viac, spomínané knihy sme pribalili aj našej partnerskej škole. Samozrejme, okrem záložiek. A tiež sme našim partnerom venovali prvé hudobné CD nášho speváckeho súboru Speváčik.
Aktuálny 6. ročník je úspešne za nami. Každý si v príbehu našiel to, čo hľadal, čo potreboval, čo chcel. Ďakujeme za možnosť zapojiť sa a veľká vďaka patrí práve vyhlasovateľom projektu, ktorý má a vždy bude mať svoje stále miesto v aktivitách Základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke.
M. Podolinská